Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Asayiş Şube Müdürlüğü

Giriş

iletişim_asayis.jpg

KURULUŞ
 
Asayiş Şube Müdürlüğü, Mülkiyeti hazineye ait olup, İl Emniyet Müdürlüğü adına 2008 Mayıs ayı sonu itibariyle tahsisli bulunan Mutlu Sokak üzerindeki hizmet binasında Kırklareli Şehit Hayrettin Yesin Polis Merkezi Amirliğinin 2.Katında 4 odada faaliyetini sürdürmektedir. Şube Müdürlüğümüz Şube Müdürü, Şube Müdür Yardımcısı ve 15 Büro Amirliği olarak aşağıdaki tabloda belirtilen şekilde teşkilatlanmıştır. Büro Amirliklerinin ayrı kuruluşu bulunmakla birlikte, personel ve yerleşim yeri yetersizliği sebebiyle hizmetler müşterek olarak yürütülmekte, aynı personel birden fazla büro hizmetinde ikiz görev olarak görevlendirilmektedir. Ayrıca iş ve işlemlerin yürütülmesinde Polis Merkez Amirliği ile koordineli görev ifa edilmektedir.
             


FAALİYETLER
 
           Ekipler Amirliğimizce 2013 yılında İl merkezinde meydana gelmiş  suç numarası verilen suçların büyük bir çoğunluğuna başarılı bir şekilde müdahale ederek ilgili birimlere sevkini sağlamıştır. Muhtelif zamanlarda yapılan şok uygulamalarda telefon, mobil android cihazları ve  telsiz marifeti ile araç ve şahıs sorgusu yapılmaktadır.
 
 
 
ÖNERİLERİMİZ
                
              Hiçbir hırsızlık şüphelisi, zaman alacak, zorlanacağı ve dikkat çekecek işleme girmek istemez. Dolayısıyla bu kişiler açılması kolay ev, iş yeri ve otoları tercih etmektedir.
 
Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz.
 
Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarına emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat ediniz.
 
Evinizi geceleri kısa süreli terk edeceğiniz zaman bir lambayı açık bırakınız.
 
Apartman giriş kapıları dışarıdan aydınlatılmalıdır.
 
Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerekir.
 
İşyerlerinin kapılarına kilit takılması ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmelidir.
 
İşyeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kişiyi mahalli polis birimine bildirmelidir.
 
Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu olan (elektrik faturası, su faturası vb.) daireleri seçerler.
 
Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onların da sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız. Evde çok zaman geçiriyorsanız çevrenizi gözlemlemeniz semtinizin güvenliği için yararlı olacaktır.
 
Yeni bir eve taşındığınızda evle ilişkisi olan bazı kişilerde hâlâ evin anahtarlarının olması ihtimaline karşın mutlaka kilitleri değiştiriniz.
 
Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenler hırsızların tercihidir. Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Bunlar kapınızın bir manivela veya levyeyle zorlanarak açılabilmesini engelleyecektir. Bunun yanı sıra çelik kapı kullanmanız veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır.
 
Eğer binanızda kendi evinizle apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise ( mevcut değil ise taktırın ) zilinizi çalıp makul olmayan bir sebeple içeri girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayınız. Aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar içinde kapınızı açmayınız.
 
Cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı ya da değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren paket veya poşetleri oto içerisinde bırakmayınız. Eğer değerli eşyanızı yanınıza alamayacaksınız, arka koltuğa atma yerine görünmeyecek bir yere ya da bagaja kilitleyin.
 
Eğer şahsınıza ya da oturduğunuz toplu konut veya apartmana ait bir otopark varsa, size uzak bile olsa, otonuzu mutlaka oraya park ediniz. Tek başına gözlerden uzak tenha yerlere park etmeyiniz.