Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Güvenlik Şube Müdürlüğü

Giriş

ileşitim_bilgileri.jpg

ileşitim_bilgileri.jpg

-Güvenlik Şube Müdürlüğü, devletin genel güvenliğini ve anayasal düzeni sağlamak amacıyla, ilgili mevzuatın öngördüğü gerçek kişilerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yapar.
-Sendika, siyasi parti, dergi, gazete, oda, meslek birliği ve bunun gibi sivil toplum kuruluşlarının devlet güvenliğiyle ilgili faaliyetlerini takip eder.
-Seçim döneminde seçimlerin kanunlar çerçevesinde ve güvenlik içinde yapılmasını sağlayıcı emniyet tedbirlerinin alınmasını sağlar.
-Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkının yasal sınırlar içerisinde kullanılması için gerekli işlemlerin yapılmasını ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar.
-Bu tür toplantı ve gösterilerin kanuna aykırı bir şekil alması halinde gerekli yasal işlemleri ve gözaltı işlemlerini yapar.
-Üniversite öğrencilerinin ideolojik faaliyetlerden korunması amacıyla öğrenci olaylarını takip eder gerekli önlemleri alır.
-Basın-yayın kuruluşları ile azınlıkların faaliyetlerini takip eder, takip edilen tüm konularla ilgili olarak önleyici güvenlik tedbirlerinin alınmasını ve mevzuata aykırılığın tespiti halinde gerekli idari ve adli işlemlerin yapılmasını sağlar.
-Korsan olarak adlandırılan bandrolsüz ve taklit ürünlerin piyasaya sürülmesini engellemek amacıyla denetim ve operasyonları yapmak.
-Ülkemizde gündem oluşturan toplumsal ve kamu güvenliğini ilgilendiren konularda (sansasyonel davalar, çeşitli olayların yıl dönümleri, özel ziyaretler vb.) etkin şekilde güvenlik tedbiri alınarak provakatif eylemler engellenmeye çalışılmaktadır.