Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürlüğü

Giriş

 luleburgazilce.jpg

Web Sayfası için tıklayınız..

 

Lüleburgaz

Babaeski​

Vize

Pınarhisar

Demirköy

Pehlivanköy

Kofçaz

      Lüleburgaz İlçesi, M.Ö. 4000’li yıllardan bu güne kadar insanlara yerleşim alanı olmuştur. İlçemiz D-100 karayolu üzerinde bulunur. Kuzeyinde Kırklareli ve Pınarhisar ilçesi, güneyinde Muratlı ve Hayrabolu ilçeleri, batısında Babaeski ilçesi, doğusunda Vize, Saray ve Çorlu İlçeleri bulunmaktadır. Marmara iklimi etkisi altında bulunan Lüleburgaz, 952 hektar alan üzerine kurulmuştur. Tarihi eserler yönünden zengin olup, halen günümüze kadar varlığını koruyan 2 camii, (Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kadı Ali Camii), 1 Külliye (Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi), 1 Medrese, (Sokulu Camii bahçesinde), 1 Çarşı (Sokullu Camii kuzey bitişiği), 1 Sıbyan Mektebi (Sokullu Camii güney bitişiği), 1 Köprü, (Taşköprü) 2 Çeşme (1’i Çeşme Meydanında 1’i Ziraat Bankası yanında), 1 Türbe (Zindan Baba Türbesi ) mevcuttur.
      Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre ilçe merkezi 98.128, köy ve beldeler 34.784 kişi olup, toplam nüfusun 132.912 kişi olduğu tespit edilmiştir. İlçemizde fabrikaların yoğun olmasından dolayı, civar il ve ilçelerden gelenler ile nüfus sürekli artış göstermektedir.
    İlçe nüfusunun % 60’ını, başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere diğer balkan ülkelerinden göç edenler ile % 10’unu Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelenler, % 30’unu ise yerli vatandaşlarımız oluşturmaktadır.
      13.03.1989 tarihine kadar İlçe Emniyet Amirliği olarak faaliyet gösteren teşkilatımız, bu tarihten itibaren İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak hizmet vermektedir. 14.10.2003 tarihli “Emniyet Genel Müdürlüğü İl ve İlçe Taşra Teşkilatı Fihristi” oluşturulmuş, bu fihrist 29.10.2003 tarihinde Bakanlık Makamı tarafından onaylanarak yürürlüğe konduğundan, İlçe Emniyet Müdürlüğümüz bu fihristte belirtildiği şekilde yapılandırılarak 22 Büro Amirliği ve 1 Adet Polis Merkezi Amirliği ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

burgaz1.jpg

 burgaz2.jpg

burgaz3.jpg
burgaz4.jpg