Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Büro Amirliği

Giriş

ustbanner.jpg

Amacımız:
Emniyet Teşkilatında görevli personelin, sorunlarının ve taleplerinin sağlıklı tespit edilebilmesini, çalışma ortamının bireyin psikolojik ve sosyal yönü üzerindeki etkilerinin araştırılmasını, mesleki ve sosyal hayata uyumunun artırılmasını sağlamaktır. Çalışma ilkelerimiz; etik değerlere bağlılık, gizlilik, bilimsellik başlıkları altında sürmektedir.
Tanımlar:
a) Rehberlik: Bireyi tanıyarak problemlerini çözebilmesi, gerçekçi kararlar alabilmesi, çevresi ile dengeli ve sağlıklı bir uyum sağlayabilmesi, böylece kendini gerçekleştirebilmesi için uzman kişilerce bireye yapılan sistemli, bilimsel ve profesyonel bir yardım sürecidir.
b) Danışma: Danışana rahatlık ve güven duygusu yaşayabileceği bir ortamda, karşılıklı iletişim kurarak, kendisini ve sorunlarını tanıması, kendisi ile ilgili daha gerçekçi bakış açısı geliştirmesi, sorunlarının farkına vararak daha bilinçli karar ve çözümlere ulaşabilmesi için uzman personel tarafından uygulanan düzenli ve profesyonel bir yardım sürecidir.
c) Psikolog:  4 yıllık ‘Psikoloji’ lisansını tamamlamış Psikoloji akımlarına ve  bilimsel araştırmaya vakıf kişidir. Alt alanların her biri hakkında akademik ve uygulama bilgisine sahiptir.
d) Danışan: Bir sorunun çözümü, bilgi edinmek veya kendini geliştirmek amacıyla yardım talep eden veya yardıma ihtiyacı olan kişidir.
e) Görüşme: Bireyin kendisini ve sorununu daha iyi tanımasına, yaşamını etkileyen konularda etkili kararlar verebilmesinde, çevresini daha iyi organize edebilmesine, insanlarla iyi ilişkiler kurabilmesine ve sorunlarını çözebilmesine yardım sürecidir.
Kim Rehberlik ve Psikolojik Danışmaya Başvurmalıdır?
Bu hizmetten tüm teşkilat mensupları, eşleri ile çocukları yararlanabilir. Danışma sürecine başvurmak “anormal bir kişi olmak” demek değildir. Çünkü psikolojik danışma, kişisel, sosyal, eğitimsel ve mesleki konularda kişilerin amaçlarını belirleme, karar verme, var olan problemlerini çözme ve benzeri konularda -tarafsız, kişilik haklarına saygılı, güven ve gizliliğe önem veren- eğitimli danışmanlardan yardım aldığı bir gelişim sürecidir.
 
Ø  Emniyet teşkilatında görevli personelin danışmanlık hizmetinden yararlanması 2 yönde olmaktadır:
 
1.     Personelin kendi isteğiyle gelmesi;
Personel telefonla veya yüz yüze görüşmeyle doğrudan psikoloğa başvurabilir veya 1. dereceden yakınları (aile bireyleri) için görüşme talebinde bulunabilir. Görüşme Odası müdürlük binasının 3. katında bulunmaktadır.
2.    Personelin birim amiri tarafından yönlendirilmesi;
Kişiler arası ilişkilerdeki güçlükleri, uyum sorunları, sosyal sorunlarının yarattığı sıkıntıları tespit edilen personel birim amiri tarafından Reh. ve Psi. Dan. Büro Amirliğine yönlendirebilir.

 

 
 

 REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİNCE HAZIRLANAN  BROŞÜRLER VE BÜLTENLER

 

1- BENLİK BİLİNCİNİN YANSIMALARI 17- TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU
2- DEĞİŞİM LİDERLİĞİ VE YÖNETİCİNİN  KİŞİSEL GELİŞİME ETKİSİ ​18- KORKULAR VE FOBİLER
3- KARNE ​19- OLUMLU ANNE BABA TUTUMU
4- KAYGI KONULU BÜLTEN ​20- REHBERLİK TANITIM BROŞÜRÜMÜZ
5- OKUMA ALIŞKANLIĞI ​21- TÜKENMİŞLİK KONULU BROŞÜR
​6- ÖFKE YÖNETİMİ ​22- EMPATİ KONULU BROŞÜR
​7- KURUM KÜLTÜRÜ ​23- ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ
​8- OKUL OLGUNLUĞU ​24- ÇOCUKLARDA BİLGİSAYAR KULLANIMI
​9- ÖRGÜTSEL BAĞLILIK VE NEDENLERİ ​25- ANKSETİYE BOZUKLUĞU KONULU BÜLTEN
​10- SOMATİZASYON (BEDENSELLEŞTİRME) RAHATSIZLIKLARI ​26- ÖZGÜL FOBİ KONULU BÜLTEN
​11- SOSYAL ETKİ ​27- OTİZM
​12- BAHAR DEPRESYONUNDAN KORUNMA YOLLARI ​28- ÇOCUKLARDA TV İZLEME
​13- KARAR VERME TEKNİKLERİ ​​29- ZAMAN YÖNETİMİ
​14- KENDİNE GÜVEN VE BENLİK ALGISI ARASINDAKİ İLİŞKİ ​30- DEPRESYON KONULU BROŞÜR
​15- İNTİHAR VE İNTİHAR İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ ​31- HAYATA TUTUN
​16- SINAV KAYGISI İLE BAŞETME ​32- STRES İLE BAŞ ETME
​34- ÇOCUKLUK ÇAĞI SORUNLARI KİTAPÇAĞI ​33- ÇOCUKLARDA KARNE DÖNEMİ
 

 

pisikologseda.jpg

ileşitim_bilgileri_ç.jpg